Türk Dünyası Yılın Belgesel Filmini Seçiyor
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu'nun organize ettiği devletimizin birçok müstesna kuruluşunun ve sivil toplum örgütlerimizin destek verdiği Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve yarışması Türkiye'de yapılıyor.

Festival takvimi ile ilgili bilgi veren Türk dünyası gazeteciler federasyonu menderes demir şu açıklamayı yaptı.

İlkini 2016 yılında 5 ülke 7 gösterim bir festival sloganı ile gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Belgesel Film festivalinin ikincisini bu yıl 7 ülke 18 gösterim bir festival parolasıyla gerçekleştiriyoruz.

Yedi Türk Cumhuriyeti başta olmak üzere özerk Türk Cumhuriyetleri Türk toplulukları ile akraba topluluklarında onlarca onlarca film yarışmamıza müracaat etti.

Bu filmlerin gala ödül törenleri ve İstanbul gösterimlerini 27-30 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi merkez binalarındaki çeşitli salonlarda gerçekleştireceğiz.

Gala ve ödül töreninden sonra dereceye giren filmler ve gösterim yapılacak filmleri KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Üsküp'te Proje Ortağımız Olan Üniversite Türkiye : İstanbul Marmara İ Niğde Ömer Halisdemir, Amasya Üniversiteleri, Azerbaycan Bakü-Devlet, Kırgızistan –Türkiye-Manas, Kazakistan – Alfarabi, Üsküp – Fan, KKTC – Doğu Akdeniz Üniversitelerinde ile halk gösterimleri şeklinde gerçekleştireceğiz.

Bu projemize devletimizin müstesna kurumlarından Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Tika, Yurtdışı Akraba Topluluğu, Yunus emre Enstütüsü .TRT, Gazeteciler Cemiyetleri, Basın Vakfı, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği İle Yurt İçinden Ve Yurt Dışından Onlarca Sivil Toplum Örgütü Sanat Severler Ve Özel Sektör İle Belediyelerimiz destek vermektedir.

Engin bir kültüre ve geniş bir coğrafyaya yayılan Türk milletinin öz ve kök değerlerini ortaya çıkarmak kendi akrabalarımıza göstermek akabinde insanlığa sunmak maksadıyla yaptığımız bu festival ve yarışmaya destek veren Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey başta olmak üzere tüm kurum kuruluş ve şahıslar teşekkürlerimizi bildiriyor.

Emeği gecen festival danışma kurulumuz yürütme kurulumuz, ön seçici kurulumuz, jüri ile isimsiz kahramanlara teşekkür ve şükranlarımı bildiririm dedi.